Thursday Dec 1, 2022
Thursday Dec 1, 2022

In Pics: Winning candidates celebrate victory


Nepalnews
2022 Nov 24, 17:59,
CPN (UML) candidate Tekraj Pachai elected as a member of the Provincial Assembly (B) from Jumla Constituency No. 2 Photo: RSS

As the results of the House of Representatives and Provincial Assembly are being published, winners around the country are celebrating their victory.


CPN (Maoist Center)'s Om Bikram Bhat won the post of Provincial Assembly Member of Constituency No. 2 (1) of Kanchanpur
Photo: RSS
CPN (Maoist Center)'s Om Bikram Bhat won the post of Provincial Assembly Member of Constituency No. 2 (1) of Kanchanpur Photo: RSS
Winning candidate of Baglung Constituency No. 2, Devendra Poudel of CPN (Maoist Center), and the elected candidates in the Provincial Assembly Jeet Sherchan and Drorna Kunwar of Nepali Congress.
Photo: RSS
Winning candidate of Baglung Constituency No. 2, Devendra Poudel of CPN (Maoist Center), and the elected candidates in the Provincial Assembly Jeet Sherchan and Drorna Kunwar of Nepali Congress. Photo: RSS
Chief Electoral Officer Krishna Prasad Nepal distributing the certificates of election to the candidates elected as representatives and state assembly members from Myagdi.
Photo: RSS
Chief Electoral Officer Krishna Prasad Nepal distributing the certificates of election to the candidates elected as representatives and state assembly members from Myagdi. Photo: RSS
Chief Electoral Officer Krishna Prasad Nepal distributing the certificates of election to the candidates elected as representatives and state assembly members from Myagdi.
Photo: RSS
Chief Electoral Officer Krishna Prasad Nepal distributing the certificates of election to the candidates elected as representatives and state assembly members from Myagdi. Photo: RSS
Chief Electoral Officer Bishnu Aryal presenting the certificate of election to CPN (UML) Yamlal Kandel, who was elected from Surkhet Area No. (1) 
Photo: RSS
Chief Electoral Officer Bishnu Aryal presenting the certificate of election to CPN (UML) Yamlal Kandel, who was elected from Surkhet Area No. (1) Photo: RSS
CPN (UML)'s Yamalal Kandel of Surkhet Area No. 2 won the post of Provincial Assembly member
Photo: RSS
CPN (UML)'s Yamalal Kandel of Surkhet Area No. 2 won the post of Provincial Assembly member Photo: RSS
Khagensin Hangam of Nepali Congress was elected as Member of Provincial Assembly from Taplejung Provincial Assembly Constituency (B).
Photo: RSS
Khagensin Hangam of Nepali Congress was elected as Member of Provincial Assembly from Taplejung Provincial Assembly Constituency (B). Photo: RSS
Chairman of Nepali Congress Surkhet, Khadka Bahadur Pokharel was elected as a member of the Provincial Assembly from 1 (a).
Photo: RSS
Chairman of Nepali Congress Surkhet, Khadka Bahadur Pokharel was elected as a member of the Provincial Assembly from 1 (a). Photo: RSS
Dilendra Prasad Badu, the winning candidate from Nepali Congress 
Photo: RSS
Dilendra Prasad Badu, the winning candidate from Nepali Congress Photo: RSS
Vidya Bhattarai, member of the House of Representatives elected from CPN (UML) Kaski Region No. 2.
Photo: RSS
Vidya Bhattarai, member of the House of Representatives elected from CPN (UML) Kaski Region No. 2. Photo: RSS
Hari Bahadur Bhandari was elected Member of Provincial Assembly from the Left Democratic Alliance in the three areas of Myagdi, Kham Bahadur Garbuja (Khambir) as a Member of the House of Representatives and Resham Bahadur Jugj in Area No (2) of the Provincial Assembly.
Photo: RSS
Hari Bahadur Bhandari was elected Member of Provincial Assembly from the Left Democratic Alliance in the three areas of Myagdi, Kham Bahadur Garbuja (Khambir) as a Member of the House of Representatives and Resham Bahadur Jugj in Area No (2) of the Provincial Assembly. Photo: RSS
Nepali Congress candidate Ramhari Khatiwada won in the House of Representatives from Okhaldhunga 
Photo: RSS
Nepali Congress candidate Ramhari Khatiwada won in the House of Representatives from Okhaldhunga Photo: RSS
Rajendra Bajgai, the winning candidate from the Nepali Congress in the Gorkha Constituency No. 1.
Photo: RSS
Rajendra Bajgai, the winning candidate from the Nepali Congress in the Gorkha Constituency No. 1. Photo: RSS
Election Officer Loknath Parajuli presenting the certificate of election to Nepali Congress's Darsha Thapa, who was elected from Bhaktapur District Representative Assembly Constituency No. 2
Photo: RSS
Election Officer Loknath Parajuli presenting the certificate of election to Nepali Congress's Darsha Thapa, who was elected from Bhaktapur District Representative Assembly Constituency No. 2 Photo: RSS
Nepali Congress candidate Jeet Prakash was elected in Tanahun Constituency No. 1 State Assembly 2
Photo: RSS
Nepali Congress candidate Jeet Prakash was elected in Tanahun Constituency No. 1 State Assembly 2 Photo: RSS
Nepali Congress candidate Ramesh Sukkar was elected in Kanchanpur Constituency No. 3 
Photo: RSS
Nepali Congress candidate Ramesh Sukkar was elected in Kanchanpur Constituency No. 3 Photo: RSS
Devendra Poudel, Minister of Education, Science and Technology and Secretary of CPN (Maoist Centre), was elected as a member of the House of Representatives from Baglung-2
Photo: RSS
Devendra Poudel, Minister of Education, Science and Technology and Secretary of CPN (Maoist Centre), was elected as a member of the House of Representatives from Baglung-2 Photo: RSS
Newly elected state assembly member Shyamraja Mahat of Tanahun 2 province 1 
Photo: RSS
Newly elected state assembly member Shyamraja Mahat of Tanahun 2 province 1 Photo: RSS
Janamat Party President Dr. Chandr Kant (CK) Raut elected as a member of the House of Representatives of Saptari Constituency No. 2. Satish Kumar Singh won the state assembly from the same party
Photo: RSS
Janamat Party President Dr. Chandr Kant (CK) Raut elected as a member of the House of Representatives of Saptari Constituency No. 2. Satish Kumar Singh won the state assembly from the same party Photo: RSS
Padam Giri, a candidate from CPN (UML) Tarpm elected as a member of the House of Representatives from Parbat, Bhakta Kunwar elected to the State Assembly 1 and Mitralal Basyal elected to the State Assembly 2.
Photo: RSS
Padam Giri, a candidate from CPN (UML) Tarpm elected as a member of the House of Representatives from Parbat, Bhakta Kunwar elected to the State Assembly 1 and Mitralal Basyal elected to the State Assembly 2. Photo: RSS
Padam Giri, the winning candidate for the member of the House of Representatives. 
Photo: RSS
Padam Giri, the winning candidate for the member of the House of Representatives. Photo: RSS
RP candidate Gir Bahadur Tamang won in Chitwan State Assembly Constituency No. 3 (A).
Photo: RSS
RP candidate Gir Bahadur Tamang won in Chitwan State Assembly Constituency No. 3 (A). Photo: RSS
CPN (UML) Deputy Secretary General Prithvi Subba Gurung, who won the post of Member of the House of Representatives from Lamjung
Photo: RSS
CPN (UML) Deputy Secretary General Prithvi Subba Gurung, who won the post of Member of the House of Representatives from Lamjung Photo: RSS
Krishna Lal Bhadel, Minister of Physical Infrastructure Development of Bagmati Province congratulating Dr. Rajendraman Shrestha who was elected from Province B (Madhyapur Province) under Bhaktapur District Region No. 2.
Photo: RSS
Krishna Lal Bhadel, Minister of Physical Infrastructure Development of Bagmati Province congratulating Dr. Rajendraman Shrestha who was elected from Province B (Madhyapur Province) under Bhaktapur District Region No. 2. Photo: RSS
Dr. Rajendraman Shrestha of Nepali Congress was elected as a member of the House of Representatives from Bhaktapur Region No. 2  and Dr. Rajendraman Shrestha of CPN (Unified Socialist) was elected as a member of the State Assembly Constituency No. (2)
Photo: RSS
Dr. Rajendraman Shrestha of Nepali Congress was elected as a member of the House of Representatives from Bhaktapur Region No. 2 and Dr. Rajendraman Shrestha of CPN (Unified Socialist) was elected as a member of the State Assembly Constituency No. (2) Photo: RSS
Election Officer Loknath Parajuli presenting the certificate of election to Dr. Rajendraman Shrestha who was elected from Bhaktapur District Region No. 2 State Assembly 'B'
Photo: RSS
Election Officer Loknath Parajuli presenting the certificate of election to Dr. Rajendraman Shrestha who was elected from Bhaktapur District Region No. 2 State Assembly 'B' Photo: RSS
Pradeep Yadav, a candidate from the Janata Samajwadi Party was elected as a member of the House of Representatives from Parsa Constituency No. 1 
Photo: RSS
Pradeep Yadav, a candidate from the Janata Samajwadi Party was elected as a member of the House of Representatives from Parsa Constituency No. 1 Photo: RSS
Ekalal Shrestha, the winning candidate from CPN (UML) in 1 Provincial Assembly (2) from Makwanpur 
Photo: RSS
Ekalal Shrestha, the winning candidate from CPN (UML) in 1 Provincial Assembly (2) from Makwanpur Photo: RSS
Devendra Bahadur Shahi, an independent candidate elected in the State Assembly (2) from Jumla Constituency No. 1
Photo: RSS
Devendra Bahadur Shahi, an independent candidate elected in the State Assembly (2) from Jumla Constituency No. 1 Photo: RSS
CPN (UML) Central Secretary Top Bahadur Rayamajhi has won in the Arghakhanchi House of Representatives, Chetnarayan Acharya in (1), and Ramji Prasad Ghimire in (2) State Assembly.
Photo: RSS
CPN (UML) Central Secretary Top Bahadur Rayamajhi has won in the Arghakhanchi House of Representatives, Chetnarayan Acharya in (1), and Ramji Prasad Ghimire in (2) State Assembly. Photo: RSS
Bhaktapur District Region No. 2 elected member of the House of Representatives Durhab Thapa and elected Dr. Rajendraman Shrestha of Madhyapur Province (Province B) 
Photo: RSS
Bhaktapur District Region No. 2 elected member of the House of Representatives Durhab Thapa and elected Dr. Rajendraman Shrestha of Madhyapur Province (Province B) Photo: RSS
Mohammad Sakil Mian of Janmat Party who won the post of State Assembly member in Saptari Region-1 (2).
Photo: RSS
Mohammad Sakil Mian of Janmat Party who won the post of State Assembly member in Saptari Region-1 (2). Photo: RSS
Nepali Congress Party candidate Ajay Chaurasia elected as a member of the House of Representatives from Parsa Constituency No. 2 
Photo: RSS
Nepali Congress Party candidate Ajay Chaurasia elected as a member of the House of Representatives from Parsa Constituency No. 2 Photo: RSS
Bhaktapur District Area No. 2 elected member of the House of Representatives Durham Thapa and Dr. Rajendraman Shrestha elected from Madhyapur Province (Province B)
Photo: RSS
Bhaktapur District Area No. 2 elected member of the House of Representatives Durham Thapa and Dr. Rajendraman Shrestha elected from Madhyapur Province (Province B) Photo: RSS
Photo: RSS
Photo: RSS
Rajendra Bajgai won from Gorkha Region No. 1 as a member of the House of Representatives
Photo: RSS
Rajendra Bajgai won from Gorkha Region No. 1 as a member of the House of Representatives Photo: RSS
Kham Bahadur Garvuza won in the House of Representatives from Myagdi, in the State Assembly (1)
Photo: RSS
Kham Bahadur Garvuza won in the House of Representatives from Myagdi, in the State Assembly (1) Photo: RSS
Kham Bahadur Garvuza of Nepali Congress won in the House of Representatives in Myagdi
Photo: RSS
Kham Bahadur Garvuza of Nepali Congress won in the House of Representatives in Myagdi Photo: RSS
Chief Electoral Officer Tejandra Prasad Sharma presenting the election certificate to Rajendra Bajgai, who won from Gorkha constituency number 1 in the House of Representatives, at the District Election Office.
Photo: RSS
Chief Electoral Officer Tejandra Prasad Sharma presenting the election certificate to Rajendra Bajgai, who won from Gorkha constituency number 1 in the House of Representatives, at the District Election Office. Photo: RSS
Vidya Bhattarai won the post of member of the House of Representatives from CPN (UML) Kaski Region No. 2
Photo: RSS
Vidya Bhattarai won the post of member of the House of Representatives from CPN (UML) Kaski Region No. 2 Photo: RSS
Chief Electoral Officer Gopal Prasad Banstola presenting the election certificate to Surendraraj Gosai, the candidate of Nepal Workers' Farmers Party who won from the State Assembly 2 of Bhaktapur Region No. 1.
Photo: RSS
Chief Electoral Officer Gopal Prasad Banstola presenting the election certificate to Surendraraj Gosai, the candidate of Nepal Workers' Farmers Party who won from the State Assembly 2 of Bhaktapur Region No. 1. Photo: RSS
Chief Electoral Officer Gopal Prasad Banstola presenting the election certificate to Prem Suwal of Nepal Labor Farmers Party who won from Bhaktapur Region No. 1.
Photo: RSS
Chief Electoral Officer Gopal Prasad Banstola presenting the election certificate to Prem Suwal of Nepal Labor Farmers Party who won from Bhaktapur Region No. 1. Photo: RSS
Tilkumar Menyangbo, the newly elected Provincial Assembly Member of Nepal Communist Party (UML) from Constituency No. (1) of Taplejung
Photo: RSS
Tilkumar Menyangbo, the newly elected Provincial Assembly Member of Nepal Communist Party (UML) from Constituency No. (1) of Taplejung Photo: RSS
Kiran Thapa won from Province (1) of Bhaktapur Constituency No. 2
Photo: RSS
Kiran Thapa won from Province (1) of Bhaktapur Constituency No. 2 Photo: RSS
Taraprasad Joshi, an independent candidate who won in Dadeldhura State Assembly-2
Photo: RSS
Taraprasad Joshi, an independent candidate who won in Dadeldhura State Assembly-2 Photo: RSS
Rajkumar Lekhi of CPN (UML) won the post of State Assembly member in Saptari Constituency No. 1 (1)
Photo: RSS
Rajkumar Lekhi of CPN (UML) won the post of State Assembly member in Saptari Constituency No. 1 (1) Photo: RSS
Durg Bahadur Rawat won in the State Assembly '1' of Kalikot Constituency No. 1
Photo: RSS
Durg Bahadur Rawat won in the State Assembly '1' of Kalikot Constituency No. 1 Photo: RSS
Vidya Bhattarai won the post of member of the House of Representatives from CPN (UML) Kaski Region No. 2
Photo: RSS
Vidya Bhattarai won the post of member of the House of Representatives from CPN (UML) Kaski Region No. 2 Photo: RSS
Chief Electoral Officer Krishnaram Koirala presenting the election certificate to Santosh Kumar Pandey, who won the post of Lumbini State Assembly Member from Rupandehi Constituency No. 3 (1).
Photo: RSS
Chief Electoral Officer Krishnaram Koirala presenting the election certificate to Santosh Kumar Pandey, who won the post of Lumbini State Assembly Member from Rupandehi Constituency No. 3 (1). Photo: RSS
Krishna Prasad Silwal of CPN (UML) won in Chitwan Region No. 2 (1) under the State Assembly
Photo: RSS
Krishna Prasad Silwal of CPN (UML) won in Chitwan Region No. 2 (1) under the State Assembly Photo: RSS
Senior leader of Nepali Congress, Ram Chandra Poudel won the post of member of the House of Representatives from Tanahun Region No. 1.
Photo: RSS
Senior leader of Nepali Congress, Ram Chandra Poudel won the post of member of the House of Representatives from Tanahun Region No. 1. Photo: RSS
Senior Nepali Congress leader Ramchandra Poudel elected as a member of the House of Representatives in Tanahun Region No. 1 and Shankar Bhandari, a member of the House of Representatives of Region No. 2 and Ashok Kumar Sha of Region No. 1 State Assembly (1)
Photo: RSS
Senior Nepali Congress leader Ramchandra Poudel elected as a member of the House of Representatives in Tanahun Region No. 1 and Shankar Bhandari, a member of the House of Representatives of Region No. 2 and Ashok Kumar Sha of Region No. 1 State Assembly (1) Photo: RSS
Senior Nepali Congress leader Ram Chandra Paudel and other leaders elected as members of the House of Representatives from Tanahun Region No. 1.
Photo: RSS
Senior Nepali Congress leader Ram Chandra Paudel and other leaders elected as members of the House of Representatives from Tanahun Region No. 1. Photo: RSS
Chief Electoral Officer of Arghakhanchi, Dr. Shrikrishna Bhattarai, presenting a certificate to Top Bahadur Rayamazhi of CPN (UML), who was elected as a member of the House of Representatives from Arghakhanchi.
Photo: RSS
Chief Electoral Officer of Arghakhanchi, Dr. Shrikrishna Bhattarai, presenting a certificate to Top Bahadur Rayamazhi of CPN (UML), who was elected as a member of the House of Representatives from Arghakhanchi. Photo: RSS
Krishna Dhital won from the state assembly (1) under Gorkha
Photo: RSS
Krishna Dhital won from the state assembly (1) under Gorkha Photo: RSS
Chief Electoral Officer Tejendra Prasad Sharma presenting the election certificate to Nanda Prasad Neupane who won from Gorkha State Assembly (2).
Photo: RSS
Chief Electoral Officer Tejendra Prasad Sharma presenting the election certificate to Nanda Prasad Neupane who won from Gorkha State Assembly (2). Photo: RSS
Rekha Sharma of the Maoist center won from Dang Constituency No. 2
Photo: RSS
Rekha Sharma of the Maoist center won from Dang Constituency No. 2 Photo: RSS

READ ALSO:

House of Representatives Provincial Assembly elections election update election results latest election update
Nepal's First Online News Portal
Published by Nepalnews Pvt Ltd
Editor: Raju Silwal
Information Department Registration No. 1505 / 076-77

Contact

KMC-02, UttarDhoka,
Lazimpat, Nepal

Newsroom
+977–01–4445751 / 4445754

E-mail
[email protected] [email protected]

Terms of Use Disclaimer
© NepalNews. 2021 All rights reserved. | Nepal's First News Portal